Quarktaler (1,50 e)
- punaisia viinimarjoja, mustikkaa, vadelmaa, maitorahkaa, sokeria, piirakkapohja
Kaakao (3,50 e)
- Kuumaa maitoa, suklaata, puutikku
Suomella ja Saksalla on pitkä yhteinen historia, mutta lyypekkiläinen kahvila-leipomo-konditoriaan törmääminen Helsingin keskustassa on silti erinomaisen positiivinen yllätys. Saksalaisen leipomokulttuurin ystäviä kondittoorimestari Jan-Hendrik Klüverin tuotokset varmasti miellyttävät.
Laugenstangeneihin, Hansebrotiin tai Dinkelbrotiin tottumattomalle eri leivistä valinta saattaa aiheuttaa hieman päänvaivaa. Viiskulmassa sijaitsevan kahvilan sisustus on kyllä valoisa ja avara,mutta tietystä sieluttomuudesta sen sisustus kärsii. Hyllyissä seisovatleivät näyttävät tuoreilta ja kutsuvilta, mutta valitettavasti linja ei jatku konditoriatuotetiskiin, joka syyllistyy ulkoasunsa puolesta tiettyyn nuhjuisuuteen.
Tarjolla olisi seitsemän euron lounaskeittoa, joka tällä kertaa on tomaatti-fetakeittoa. Iltapäivän raukeaan hetkeen sopii kuitenkin mielestäni paremmin pieni makea, jota kahvilassa on tarjolla aina itsetehdyistä konvehdeista kokonaisiin kakkuihin. Hintataso on kauttaaltaan kohtuullinen.
Pikku puolentoista euron rahkatorttunen, Quarktaler, viihdyttää enemmän kitalakea kuin silmää. Kaakao taas tarjoillaan hauskasti suklaanokareena tikun päässä, jonka asiakas saa sitten itse liuottaa kuumaan maitoon. Alun epäuskon hetkistä huolimatta suklaa liukenee lopulta, ja osoittautuu varsin maukkaaksi. Prima!
Plussat
- valoisuus
- leipävalikoimat
- wlan
- käsintehdyt konvehdit
- hyvä sijainti
Miinukset
- suolainen tarjonta
- keikkuvat kaakaokupit
- sisustuksen linjattomuus
- konditoriatuotteen nuhjuisuus
- henkilökunnan viileys