Pompei

Kruununhaka on kaupunginosa, jonne ulkopuolisilla harvoin on asiaa. Liisankadun kulmassa sijaitseva Pompei on säännön vahvistava poikkeus. Siellä paistetaan kaupungin parhaat pizzat, jotka ovat ehdottomasti Pitkänsillan kupeeseen suuntautuvan kulinaristisen pyhiinvaellusmatkan arvoiset….

Kruununhaka on kaupunginosa, jonne ulkopuolisilla harvoin on asiaa. Liisankadun kulmassa sijaitseva Pompei on säännön vahvistava poikkeus. Siellä paistetaan kaupungin parhaat pizzat, jotka ovat ehdottomasti Pitkänsillan kupeeseen suuntautuvan kulinaristisen pyhiinvaellusmatkan arvoiset.

Täyteen tuoleja ja pöytiä ängetty sali tarjoaa muutamalle kymmenelle asiakkaalle kerrallaan tilaisuuden uittaa kyynärpäitään pöytänaapurin tomaattikastikkeessa. Sana jumalaisista kiekoista on selvästi levinnyt; maanatai-iltana ravintola on täynnä.

Alkupalalistan bruschettat (4,5 e) toimivat. Tomaatti-mozzarella on raikas ja valkosipulinen, mozzarella-oliivi taas pizzamainen ja todella tuhti.

Pizzoja löytyy kahdelta eri listalta, mutta perusräipäkkeet on syytä jättää huomioimatta ja siirtyä suoraan Pizza speciali con prodotti italiani -listalle. Kaikki viisi vaihtoehtoa ovat erinomaisia, sillä pizzojen taika löytyy pohjasta, joka on maukas ja muhkea, sortumatta pannupizzamaisuuteen. Raaka-aineet ovat tuoreita, ja niitä on runsaasti. Eldoradoa eivät nämä lätyt ole nähneetkään.

Kaloreille kintaalla viittaava herkkuperse upottaa raateluhampaansa aurinkokuivatulla tomaatilla, mozzarellalla, salamilla, sipulilla, jalopenolla ja valkosipulilla päällystettyyn ravintolan nimikkopizzaan Pompeihin (12,50 e), joka veisi nälän vaikka viisi päivää Vaalimaan rajalla paastonneelta venäläiseltä rekkakuskilta. Hiukan elegantimpi vaihtoehto on Rucola (11 e), joka sisältääkin parmankinkun ja parmesaanin lisäksi tätä sinappikaalia kahmalokaupalla.

Pizzojen lisäksi ruokalista sisältää monta sivua pastoja ja secondi piatteja, mutta ellet satu olemaan kermakastikkeessa uitetun Barilla n°5:n fani, älä turhaan vaivaudu. Pizzat ovat tämän paikan juttu.

Jos Pompeilla olisi kotiinkuljetus, ei olisi enää mitään syytä poistua darrasunnuntaisin kotoa.

Suosittelemme